ÇALIK YAPI AŞ.'e Hoşgeldiniz
Çalışma saatleri: Pzt-Cum (08:00 - 18:00)
calik@calik.com.tr

.

Deneme

Pellentesque egestas orci diam. Suspendisse porttitor condimentum urna, eu maximus arcu aliquam et. Vestibulum sit amet convallis sapien. Duis quis nulla rhoncus arcu tristique ultrices ac in neque. Praesent tempor tortor massa, vel laoreet lacus maximus id. Nulla facilisi. Aenean euismod faucibus dui. Sed egestas mattis urna eget euismod.

Overview

In tristique diam a nisl vulputate eleifend. Etiam varius eu ex ut lacinia. Curabitur venenatis est neque, quis porta odio elementum ac. Suspendisse vestibulum erat erat, ut sodales mi mollis sit amet. Nullam a lacus vestibulum, feugiat nisl non, venenatis purus. Sed pellentesque feugiat dui nec varius. Sed ut condimentum eros, ut suscipit nisi. Ut porttitor neque eu ex blandit venenatis. Integer facilisis tincidunt turpis, non finibus velit varius at. Ut dui elit, scelerisque sit amet leo id, euismod pellentesque eros. Phasellus sapien dui, malesuada et vehicula in, porta non eros. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Why we are better than others?

Vestibulum pellentesque posuere risus vel aliquam. Praesent lobortis venenatis urna eu convallis. Vestibulum vulputate nisi ac tellus tincidunt, ac viverra diam fermentum. Phasellus at tincidunt lacus. Fusce luctus vulputate augue sed viverra. Integer vitae dolor ex. Morbi non dui viverra, ullamcorper tortor sed, sodales sem. Cras varius sit amet libero eget facilisis. Morbi at laoreet sem, a condimentum elit. Suspendisse potenti. Donec dapibus, nibh ut lobortis molestie, nulla risus efficitur nunc.

Projects we have done

Fırat Binaiçi Tesisat Boru Sistemleri

Fırat PVC, PE ve PP boru ve ek parça sistemleri konusundaki uzmanlığını bina içi atık ve temiz su tesisat sistemlerinde kullanarak evinizin ömrünü ve değerini uzatmaktadır. İleri teknoloji ile üretilip doğru uygulanan bina içi tesisat boru ve ek parça sistemleri kombinin ve radyatörün sağlıklı çalışmasını sağlar; seramiğinizi ve parkelerinizi korur. Daha az enerji harcayarak daha çok ısınmanızı sağlar. Mobil Sistem ve Zeminden ısıtma sistemlerinde güvenle kullanılan PEX Borular, Fırat Metal Ek Parçalarla birlikte tesisat sisteminizi tamamlar. Fırat metal ek parçaların ürün gamına eklenmesiyle kombiden radyatöre uzanan tesisat boru sistemleri tamamen Fırat güvencesindedir. Sıcak su tesisat boru-boruları sistemlerinde kullanılan Kompozit Borular ve PEX Borular mobil tesisat, sıva üstü tesisat ve zeminden ısıtma tesisatlarında çözüm ortağınızdır. Tesisatın ve Tesisatçının Dostu Fırat Bina içi Tesisat Boruları kombiden radyatöre giden yolda tüm ürünleri Fırat güvencesiyle sunmaktadır.

Fırat PVC Boru Atık Su Sistemleri

Fırat Dublex PVC Boru ve Residence PVC Boru atık suların binadan uzaklaştırılmasında güvenle kullanılır. Fırat Dublex ve Residence Borular PVC hammadde özellikleri sayesinde yanmaz, alevi iletmez. PVC Boru,O ringli conta sistemi sayesinde sızdırmaz. Alman Fraunhofer Yapı fiziği Enstitüsü ses performans laboratuvarları, 18.02.2008 tarihli, P-BA 59/2008e test raporu sonuçlarına göre PVC-U BD SN4* 3,2 mm et kalınlığında ve 110 mm çapındaki Fırat Residence PVC Boru Atık Sistemleri ve Ek Parçaları ile oluşturulan atık su tesisat donanımının 0,5 l/s su akışındaki karakteristik gövde ses ölçüm performansı 10 dB'dir. Bu özelliği sayesinde Residence Borular yüksek ses izolasyonu sağlarlar. Fırat Dublex PVC Boru montajı kolay yapılır, uygulamacıyı yormaz. Ek olarak, Fırat Dublex PVC Boru ccedil;atı oluğu inişlerinde de güvenle kullanılabilir ve Fırat çatı olukları ile % 100 uyumludur.

Fırat Sıcak Soğuk Su Boru Sistemleri

Fırat PVC, PE ve PP boru ve ek parça sistemleri konusundaki uzmanlığını bina içi atık ve temiz su sistemlerinde kullanarak evinizin ömrünü ve değerini uzatmaktadır. İleri teknoloji ile üretilip doğru uygulanan bina içi tesisat boru ve ek parça sistemleri kombinin ve radyatörün sağlıklı çalışmasını sağlar; seramiğinizi ve parkelerinizi korur. Daha az enerji harcayarak daha çok ısınmanızı sağlar.

Metal Sistemleri

2011 yılının Ağustos ayında Metal Sistemleri üretimine başlayan Fırat yatırımlarına hızla devam ediyor. Ürünlerimizin tamamı Büyükçekmece’deki tesislerimizde ve bütün aşamaları kendi kontrolümüzde olacak şekilde üretilmekte olup Fırat’ın kalite ve güvencesiyle sektörün hizmetine sunulmaktadır. Başlangıçta radyatör vanaları, kollektörler, kelebek kollu küresel vanalar, radyatör bağlantı boruları ve ekleme parçalarından oluşan ürün gamı, geri dönüş vanası ve direkt bağlantılı vanaların eklenmesiyle genişlemiştir. Yakın bir tarihte termostatik radyatör vanasının da eklenmesiyle ürün yelpazemiz daha da genişleyecektir. Yatırımlarımız arasında ½”-2” ölçüleri arasında kollu su vanası ve doğalgaz vanası da bulunmaktadır.

Oldukça geniş bir kullanım alanı olan radyatör vanaları bünyemizde amacına uygun olarak;

 • Köşe radyatör vanası,
 • Düz radyatör vanası,
 • Pex bağlantılı radyatör vanası ve Geri dönüş vanası
 • olmak üzere dört farklı çeşitte üretilmekte, ayrıca her birinin direkt bağlantılı seçeneği de bulunmaktadır.

  Kollektör üretim kararı aşamasında sektördeki örnekler incelenerek doğru ürün üretilmesi sağlanmıştır. Kendinden vanalı kolektörden ziyade mini vanalı kolektör tercih edilmiştir. %100 kullanıma hazır olarak sunulan Fırat kolektörler; 1” ölçüsünde, 1” küresel vana ile uyumlu, mini vanaları nizami olarak monte edilmiş, kör tapası ve purjörü monte edilmiş şekildedir. Mini vanaların arasındaki eksen mesafesi montajda kolaylık sağlayacak şekilde özellikle geniş bırakılmıştır.(50mm).

  Diğer Ürünlerimiz

  FIRATPEN
  Detaylı bilgi için
  1.2k
  ALBERT GENAU
  Detaylı bilgi için
  1.2k
  AGT PARKE
  Detaylı bilgi için
  1.2k

  Fırat Altyapı Boru Sistemleri

  PE ve HDPE Basınçlı İçme Suyu Boruları, FCS Cam Elyaflı Büyük çaplı Basınçlı İçme Suyu Boruları, PE 80 Doğalgaz Boruları, PE EF Elektrofüzyon Ek parçalar, FKS Spiral Sarımlı Kanalizasyon Boruları, Telekomünikasyon Boruları (Telekom) ve Ek Parçaları, Triplex Koruge Korige Boru ve Ek Parçaları, PVC Kanalizasyon Boru ve Ek Parçaları, Ön izolasyonlu jeotermal Borular ve ek parçaları, Karayolları PVC tünel tipi (Atnalı) drenaj boru ve ek parçaları, Fırat Altyapı Boru Sistemlerini oluşturmaktadır. İçme suyu isale ve doğalgaz hatlarında kullanılan PE 80 ve PE 100 boruların güvenilirliği ve sızdırmazlığı sistemin uzun ömürlü olması kadar önemlidir. 100 yıla yakın dayanımı ile Fırat FKS Altyapı Boruları şehrinizin kanalizasyon hatlarına asırlık çözümler üretiyor. Alın kaynağı ve EF Ek Parçaları ile bbirleştirilmesi sağlanan PE Borular % 100 sızdırmazlık sağlayarak güvenilir altyapı boru sistemleri oluşturur. Çok geniş altyapı boruları ürün çeşitliliğine sahip Fırat; yurtiçinde ve yurtdışındaki birçok projenin çözüm ortağıdır. Altyapı Boru Sistemleri alanında Türkiye’nin lideri Fırat aynı zamanda sektörünün ihracat lideridir.

  Fırat PE Basınçlı Boru Sistemleri

  Fırat PE Boru ve ek parçaları, FCS Boru ve Ek Parçaları ile birlikte içme suyu ana isale hatları, deniz deşarj hatları, basınçlı atık su hatları, göl geçişleri ve kapalı sistem sulama alanları ve Hidroelektrik santrallerde güvenle kullanılır. PE 100 Borular 1600 mm; FKS Borular ise 4000 mm. çapa kadar üretilmektedir.

  Fırat Kanalizasyon Boru Sistemleri

  Fırat FKS Boru & Ek Parçaları ve Triplex Boru & Ek Parçaları kanalizasyon sistemlerinde güvenle kullanılır. Asırlık altyapı sistemleri kuran Fırat FKS Boruları 3600 mm.; Triplex Boruları ise 1000 mm. çapa kadar üretmektedir. Yağmur sularının, evsel ve sanayi atıklarının güvenle taşınmasında da kullanılan FKS ve Triplex Borular gelecek nesillere Fırat’ın armağanıdır.

  Fırat Alt Yapı Boru Sistemleri

  İnsanın konforu için son derece önemli PE 63 Doğalgaz Boru ve Ek Parçaları insan sağlığı için güvenle taşınmalıdır. Bu sebeple; İGDAŞ dâhil birçok firma doğalgaz uygulamalarında Fırat PE 63 Doğalgaz Boru ve Ek Parçalarını tercih etmektedir. Telekomünikasyon data iletiminde kullanılan Fırat Telekomünikasyon Kablo Muhafaza Boru ve Ek Parçaları zengin ek parça seçenekleriyle yıllardır hizmetinizde.

  Diğer Ürünlerimiz

  FIRATPEN
  Detaylı bilgi için
  1.2k
  ALBERT GENAU
  Detaylı bilgi için
  1.2k
  AGT PARKE
  Detaylı bilgi için
  1.2k

  Fırat Drenaj Boruları

  Fırat PE ve PVC Drenaj Boru Sistemleri istenmeyen suların araziden uzaklaştırılmasında, inşaatların temelinde su varsa tahliyesinde, arazi ıslah çalışmalarında, karayollarında ve yol banket çalışmalarında güvenle kullanılır. PVC Drenaj Boruları delikli ve deliksiz, yuvarlak veya alt tabanı düz at nalı şeklinde; PE Drenaj Boruları ise perforeli olarak kullanılmaktadır. PVC Tünel Tipi Drenaj Boru Sistemleri karayolları, otoyollar, havalimanları ve inşaat drenajlarında tercih edilir. Fırat PVC Tünel Tipi Drenaj Boruları karayolları teknik şartnamelerini karşılar özelliklerde üretilmektedir. Drenaj Sistemi sağlıklı altyapının oluşturulmasında ve korunmasında son derece önemlidir. Fırat Drenaj Boru Sistemlerinin son ürünü tünel tipi drenaj borusudur. PVC Drenaj Boruları 80-200 mm.; PE Drenaj Boruları 200-400 mm çaplar arasında üretilmektedir. Tünel Tipi Drenaj Borusu ise delikli ve deliksiz 100 mm, 150 mm ve 200 mm çaplarında ve 6 metre boyunda üretilebilir. PVC Drenaj Boruları TSE’den belgeli olarak üretilmektedir. Drenaj boru fiyatları için web sitemizdeki Fıratboru bayileri ile iletişime geçilmesi rica olunur. Plastik Boru sektörünün ihracat lideri Fırat, ülkesinin en büyük ilk 50 sanayi firması arasındadır.

  Fırat PVC Drenaj Sistemleri

  Fırat Plastik ürün gamında 80-200 mm çaplarında üretilir. PVC-U hammaddesinden üretilen Fırat PVC Drenaj Boruları kangal halinde sevk edilmektedir.

 • Tarımda, istenmeyen suların araziden uzaklaştırılmasında
 • Çamurlu, balçık arazilerin ıslah çalışmalarında
 • Çim spor komplekslerinin altyapısında
 • Karayollarının banket drenajında
 • Temelinde su bulunan binaların ve inşaatların korunmasında başarı ile kullanılmaktadır.
 • Ağır kimyasal şartlarında da yüksek güvenle kullanılan Fırat PVC-U Drenaj Borularının ömrü en az 50 yıldır

  PE Drenaj Sistemleri

  Fırat Plastik ürün gamında Ø 200-400 mm çaplarında üretilir. HDPE hammaddesinden üretilen Triplex perforeli drenaj boruları 7 mt boyunda üretilir. Sahada birleştirilmesi manşon ile yapılır.

  FIRAT PERFORELİ DRENAJ BORULARI;

 • Tarımda, istenmeyen suların araziden uzaklaştırılmasında
 • Çamurlu, balçık arazilerin ıslah çalışmalarında
 • Çim spor komplekslerinin altyapısında
 • Karayollarının banket drenajında
 • Temelinde su bulunan binaların ve inşaatların korunmasında başarı ile kullanılmaktadır.

  Tünel Tipi Drenaj Boru

  Tünel Tipi Pvc Drenaj Boru ve Ek parçalarının Özellikleri

 • Fırat Tünel Tipi uPVC Drenaj Boru ve Ek Parçaları; tam otomatik (extruder-korigatör-kesme) ekstüzyon teknolojisi ile üretilmektedir.
 • Fırat Tünel Tipi Pvc Drenaj Boruları; DIN 4262-1 Alman norm ve standartlarına uygun olarak, şekil formu itibari ile Tip C1 modelinde üretilmektedir.
 • Fırat Tünel Tipi uPVC Drenaj Boruları; bir çok farklı altyapı ve drenaj işlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Fırat Tünel Tipi uPVC Drenaj Boruları; T.C. Karayolları Genel Müdürlüğü şartnamesine uygundur.
 • Fırat Tünel Tipi uPVC Drenaj Boru ve Ek Parçaları; 100 mm, 150 mm ve 200 mm çap ve 6000 mm boy seçenekleri ile yapılardaki her türlü zemin suyunun tahliye edilmesini sağlar.
 • Fırat Tünel Tipi Pvc Drenaj Boru ve Ek Parçaları ekolojik ve ekonomik olması ve fiziksel yapısını koruması ile uzun süreli kullanımlar için uygundur.
 • Kolayca takılabilmesi sayesinde drenaj tahliye sistemi montajı hızlıca yapılır, ayrıca bükme ve yapıştırma gibi zahmetli işçilikler gerektirmez.

  Kullanım Alanları

 • Karayollları ve otoyolları drenaj uygulamalarında.
 • Demiryolu drenaj uygulamalarında.
 • Baraj, kanal, sulama altyapıları drenaj uygulamalarında.
 • Hava alanı altyapı drenaj uygulamalarında.
 • Okul, hastane, otel vb. yapıların drenaj uygulamalarında.
 • Toplu konut, endüstri ve spor yapılarının drenaj uygulamalarında.
 • Diğer Ürünlerimiz

  FIRATPEN
  Detaylı bilgi için
  1.2k
  ALBERT GENAU
  Detaylı bilgi için
  1.2k
  AGT PARKE
  Detaylı bilgi için
  1.2k

  Yağmur Oluğu - Çatı Oluğu

  PVC Yağmur Oluğu Çatı Oluğu ve Ek Parçaları yağmur suyunun yapılara zarar vermeden kanalizasyon sistemlerine sızıntı olmadan iletilmesini sağlar. Fırat PVC Yağmur Oluklarını Dekoratif Yağmur Olukları ve Köşeli Yağmur Olukları olmak üzere 2 çeşit üretmektedir. TS EN 607 standardına uygun olarak üretilen Fırat PVC Çatı Olukları hızlı ve basit montaj avantajıyla işçilik ve uygulama maliyetlerini düşürür. Fırat PVC Çatı Oluğu özel contası sayesinde % 100 sızdırmazlık sağlar. 4 metre uzunluğunda üretilen Fırat PVC Yağmur Olukları, zengin ek parça çeşitliliğine sahiptir. Tasarım aşamasında yağmur yoğunluğu testlerinden başarıyla geçen Dekoratif Yağmur Oluğu ve Köşeli Yağmur Oluğu yapılarınıza estetik katmaktadır. Hammadde özelliğinden dolayı esnek bir yapıda olan PVC Çatı Oluğu Sistemleri esneme özelliği olmayan muadil Çatı Oluklarına göre oldukça uzun ömürlüdür.

  Fırat Pvc Dekoratif Yağmur Oluğu ve Ek Parçaları

  TS EN 607 Standardına göre üretilen Fırat PVC Yağmur Olukları ve Ek Parçaları; yağmur suyunun binanın dış cephesine zarar vermeden kanalizasyona aktarılmasında kullanılır. Dekoratif ve Köşeli (150'lik) olmak üzere iki farklı tipte tasarlanarak üretilen Fırat PVC Yağmur Oluğu ve Ek Parçaları standardize hale getirilmiş teknik detayları, mükemmel oluk profilleri, hızlı, basit montajı ve garantili işlevi ile kullanıcılarına zaman, işçilik ve maliyet avantajları sağlar. Yağış miktarı ve buna bağlı olarak gereken kesit ölçüleri henüz tasarım aşamasındayken yapılan testlerle belirlenen ve yüksek teknoloji ile üretilen Fırat PVC yağmur Olukları ve Ek Parçaları sorunsuzca çalışan, çok kullanışlı ve estetik açıdan göze hoş görünen bir yağmur indirme sistemidir.

  AMBALAJ BİLGİLERİ

  Fırat PVC Yağmur Olukları ve İniş boruları, 4 metre uzunluğunda ve 5'er adet olacak şekilde birbirlerine bağlanarak ambalajlanır. Ek parçalar ise ürün şekline göre farklı miktarlarda özel çuval kullanılarak ambalajlanır..

  FIRAT PVC YAĞMUR OLUĞU VE EK PARÇALARIN AVANTAJLARI

 • Mükemmel uyumlu ek parçaları ile montajı kolay,hızlı,sorunsuz ve emniyetlidir.
 • Özel tasarlanmış contaları ile %100 sızdırmazlık sağlar.
 • Ölçüsel fonksiyonellik ve zengin çeşitliğe sahiptir.
 • Korozyona uğramaz ,paslanmaz ve kararmaz.
 • Sıcak ve soğuk hava koşullarında dahi sorunsuz çalışır.
 • Modern teknolojilerle üretilmiştir.
 • Tüm cephe konstrüksiyonlarına uygundur ve her türlü çatı ve saçak tipleri için uygulanabilir.
 • Her defasında sorunsuzca müdahale edilebilen sistem yapısı mevcuttur.
 • Ekonomik ve bakım gerektirmeyen uzun ömrü ile çok verimlidir
 • Çok küçük eğimde bile yağmur suları taşır.
 • Yüksek yağmur suyu taşıma kapasitesine sahiptir.
 • PVC Yağmur olukları, iniş boruları ve ek parçaları değişik hava koşullarına dayanımı artıran stabilizatörle katkılı,plastikleştirici katılmamış polyvinilklorür (PVC-U) hammaddesinden üretilirler.
 • PVC Yağmur olukları,iniş boruları ve ek parçaları TSE-EN 607standardında belirtilen özelliklere uygun olarak üretilirler.
 • PVC Yağmur olukları ,iniş boruları ve ek parçaları -5°C ile+60°C sıcaklık aralarında sorunsuzca kullanılabilirler.
 • İŞARETLEME BİLGİLERİ

  Fırat PVC yağmur olukları ve iniş boruları üzerinde aşağıdaki işaretleme bilgileri bulunur.

 • Fırat.
 • Ürün adı ve ölçüsü
 • Kullanılan hammadde
 • TS EN 607
 • Üretim tarihi, yeri ve saati
 • Üretilen makine.
 • Fırat Pvc Köşeli Yağmur Oluğu ve Ek Parçaları

  TS EN 607 Standardına göre üretilen Fırat PVC Yağmur Olukları ve Ek Parçaları; yağmur suyunun binanın dış cephesine zarar vermeden kanalizasyona aktarılmasında kullanılır. Dekoratif ve Köşeli (150'lik) olmak üzere iki farklı tipte tasarlanarak üretilen Fırat PVC Yağmur Oluğu ve Ek Parçaları standardize hale getirilmiş teknik detayları, mükemmel oluk profilleri, hızlı, basit montajı ve garantili işlevi ile kullanıcılarına zaman, işçilik ve maliyet avantajları sağlar. Yağış miktarı ve buna bağlı olarak gereken kesit ölçüleri henüz tasarım aşamasındayken yapılan testlerle belirlenen ve yüksek teknoloji ile üretilen Fırat PVC yağmur Olukları ve Ek Parçaları sorunsuzca çalışan, çok kullanışlı ve estetik açıdan göze hoş görünen bir yağmur indirme sistemidir.

  AMBALAJ BİLGİLERİ

  PVC Yağmur olukları ve iniş boruları, 4 metre uzunluğunda ve 5'er adet olacak şekilde birbirlerine bağlanarak ambalajlanır. Ek parçalar ise ürün şekline göre farklı miktarlarda özel çuval kullanılarak ambalajlanır.

  FIRAT PVC YAĞMUR OLUĞU VE EK PARÇALARIN AVANTAJLARI

 • Mükemmel uyumlu ek parçaları ile montajı kolay,hızlı,sorunsuz ve emniyetlidir.
 • Özel tasarlanmış contaları ile %100 sızdırmazlık sağlar.
 • Ölçüsel fonksiyonellik ve zengin çeşitliğe sahiptir.
 • Korozyona uğramaz ,paslanmaz ve kararmaz.
 • Sıcak ve soğuk hava koşullarında dahi sorunsuz çalışır.
 • Modern teknolojilerle üretilmiştir.
 • Tüm cephe konstrüksiyonlarına uygundur ve her türlü çatı ve saçak tipleri için uygulanabilir.
 • Her defasında sorunsuzca müdahale edilebilen sistem yapısı mevcuttur.
 • Ekonomik ve bakım gerektirmeyen uzun ömrü ile çok verimlidir
 • Çok küçük eğimde bile yağmur suları taşır.
 • Yüksek yağmur suyu taşıma kapasitesine sahiptir.
 • Yağmur olukları, iniş boruları ve ek parçaları değişik hava koşullarına dayanımı artıran stabilizatörle katkılı,plastikleştirici katılmamış polyvinilklorür (PVC-U) hammaddesinden üretilirler.
 • PVC Yağmur olukları,iniş boruları ve ek parçaları TSE-EN 607standardında belirtilen özelliklere uygun olarak üretilirler.
 • PVC Yağmur olukları ,iniş boruları ve ek parçaları -5°C ile+60°C sıcaklık aralarında sorunsuzca kullanılabilirler.
 • İŞARETLEME BİLGİLERİ

  Fırat PVC yağmur olukları ve iniş boruları üzerinde aşağıdaki işaretleme bilgileri bulunur.

 • Fırat.
 • Ürün adı ve ölçüsü
 • Kullanılan hammadde
 • TS EN 607
 • Üretim tarihi, yeri ve saati
 • Üretilen makine.
 • Diğer Ürünlerimiz

  FIRATPEN
  Detaylı bilgi için
  1.2k
  ALBERT GENAU
  Detaylı bilgi için
  1.2k
  AGT PARKE
  Detaylı bilgi için
  1.2k

  Hortumlar

  Diğer Ürünlerimiz

  FIRATPEN
  Detaylı bilgi için
  1.2k
  ALBERT GENAU
  Detaylı bilgi için
  1.2k
  AGT PARKE
  Detaylı bilgi için
  1.2k

  Tarımsal Sulama Sistemleri

  Tarımsal Sulama Sistemleri

  Tarımda sulamanın önemi her geçen gün artarak devam etmektedir. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu ve yağışlarla karşılanamayan suyun zamanında bitkilere aşılanması yöntemidir. Tarımsal Sulamada pek çok yöntem vardır. Bu sistemlerden sulamada birinin seçilmesi tarlanın tesviyesinin düzgün olup olmamasına, yetiştirilen mahsulün cinsine, toprağın kimyasal ve fiziksel özelliklerine, sulama suyunun miktarına ve kalitesine, çiftçi alışkanlıklarına, bazı sulama yöntemlerinin ek yatırımı gerektirmesi nedeniyle oradaki çiftçilerin ekonomik durumuna ve bölgenin rüzgar, sıcaklık, oransal nem, yağış gibi iklim koşullarına bağlıdır. Tesviyeli arazilerde bütün sulama sistemleri uygulanabildiği halde tesviyesiz arazilerde yağmurlama sulama, hakim rüzgarı şiddetli bir bölgede yağmurlama sulama sistemi yerine ya damla sulama daha uygun bir sulama sistemi olarak tercih edilmelidir.

  Damla Sulama Sistemleri

  Fırat damla sulama boruları ya da damlama sulama boruları tarımsal sulama sistemlerinde kullanılmaktadır. Genel bir tanımlama ile damla sulama bitki gelişimi için gerekli olan suyun, belirli bir boru sistemi aracılığı ile taşınıp, yan boru (lateral) üzerine veya içine yerleştirilen ve damlatıcı olarak adlandırılan özel yapıdaki araçlarla bitki kök bölgesine damlalar şeklinde uygulanmasıdır. Damla sulama sistemlerinde temel amaç; bitkinin kullandığı suyu, istenirse bitki besin maddeleri ile birlikte aşırı bir su isteği yaratmadan bitkiye vermektir. Fırat damla sulama boruları “damla sulama sistemleri” anlayışıyla üretilir. Fırat’ın Ankara’daki üretim tesislerinde üretilen damla sulama boruları, mini vana, nipel manşon, kör tapa, redüksiyon T ve dirsek “Fırat damla sulama sistemleri”ni oluşturur. Damla sulama borularının kullanımı ile su kaybı en aza indirilir. Damla Sulama Borusunun içine belirli aralıklarla yerleştirilen damlatıcılar suyun istenilen miktarlarda bitki köküne verilmesini sağlar. Ayrıca, bu yöntemle suda eritilebilen gübrelerin de su ile birlikte bitki köküne ulaştırılması sağlanır. Damla sulama boruları ile yapılan sulamada %60’a varan oranlarda tasarruf sağlanır.

  Yağmurlama Sulama Sistemi

  Toprak yüzeyi düzgün olmayan, eğimli, su alma hızı yüksek tarlalarda yüzey sulama yöntemi uygulanması pek sağlıklı olmamaktadır. Aynı zamanda akış uzunluğu azalan yerlerde de ekonomik sulama olmamaktadır. Bu tarz topraklarda ideal sulama yöntemi "yağmurlama sulamadır". Gelişmiş tarım ülkelerinde, olumsuzluklar göz önünde bulundurularak v e sağladığı avantajlardan dolayı yağmurlama sulama sistemleri yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Suyu toprak yüzerinden yağmurlama boruları kullanılarak belirli bir basınçla ince damlacıklar halinde püskürtülmesine "Yağmurlama Sulama" yöntemi denir. Yöntemin uygulanabilmesi için yağmurlama borusu ve lateral hatlardan oluşan bir su iletim sistemine ve basıncı sağlayan bir sisteme gerek vardır. Basınç genellikle pompaj birimi ile sağlanmaktadır. Sistemi yağmurlama başlıkları tamamlar. Sulanacak bitkiye, toprağa ve ekonomik koşullara bağlı olarak değişik tiplerde yağmurlama borusu başlığı kullanılır..

  Diğer Ürünlerimiz

  FIRATPEN
  Detaylı bilgi için
  1.2k
  ALBERT GENAU
  Detaylı bilgi için
  1.2k
  AGT PARKE
  Detaylı bilgi için
  1.2k